KAS YRA VANDENS ŠILUMOS SIURBLYS?

Šilumos siurbliai oras-vanduo šilumą iš vandens šaltinio į namų ūkį perduoda efektyviau nei bet kuri kita šiuo metu rinkoje esanti šildymo ir vėsinimo technologija. Iš tiesų, per vieną iš šių įrenginių galima siurbti upę ar upelį ir pasiekti puikių rezultatų, ypač jei vandens temperatūra yra apie 5-8 laipsniai Celsijaus.

Galbūt nustebsite sužinoję, kad ši technologija naudojama nuo XX a. ketvirtojo dešimtmečio pabaigos, nors plačiau pradėta naudoti tik pastaruoju metu. Vandens šilumos siurbliai kaip mainų terpę naudoja pastovią vandens temperatūrą, o ne išgauna šilumą iš lauko oro. Dėl to ši sistema gali pasiekti itin didelį efektyvumą.

KAIP VEIKIA VANDENS ŠILUMOS SIURBLIAI?

Pačią sistemą sudaro atvirkštinio ciklo šilumos siurblių įrenginiai, sujungti vandens kontūru. Kiekvienas įrenginys užtikrina labai specifinį oro komforto lygį, priklausomai nuo zonos, kurioje jis įrengtas. Šaltuoju metų laiku šilumos siurbliai perduoda šilumą iš vandens kontūro ir per įrenginio specialiai suprojektuotą šaldymo skysčio ir vandens šilumokaitį, o tada perduoda ją į orą.

Esant ekstremalesnėms oro sąlygoms, kai reikia daugiau šilumos, kad pastatas būtų šiltas, įrenginiai veikia šildymo režimu. Todėl šiluma į kiekvieną atskirą įrenginį tiekiama iš vandens kontūro. Jei atsitinka taip, kad vandens kontūre nepakanka šilumos, šildymo procesui palengvinti gali būti įrengtas energiją taupantis skysčio šildytuvas.

Vanduo turėtų būti kuo arčiau namo, kad jam pumpuoti nereikėtų naudoti daug energijos. Taip yra todėl, kad dėl to gali sumažėti efektyvumo lygis, o tai turi įtakos energijos taupymui. Jei vamzdžio skersmuo yra tinkamo dydžio, vandenį galima tiekti iš nemažo atstumo – ypač žemyn. Svarstant galimybę įrengti vandens šilumos siurblį, prieš pradėdami darbus taip pat turėtumėte atsižvelgti į tokius dalykus kaip leidimas statybai. Daugelyje namų ir vietovių leidimo reikės.

VANDENS ŠILUMOS SIURBLIŲ PRIVALUMAI

  • Jos išskiria mažiau CO2 nei įprastos šildymo sistemos.
  • Energy Saving Trust (EST) apskaičiavo, kad toks šilumos siurblys, priklausomai nuo to, kokią šildymo sistemą pakeisite, gali padėti sutaupyti nuo 395 iki 2000 eurų per metus.
  • Pagal RHI schemą namų savininkams, turintiems šilumos siurblį, mokamos išmokos, kurios vidutiniam keturių miegamųjų individualiam namui siekia nuo 2325 iki 3690 eurų per metus (2017 m. balandžio mėn. ši suma padidės).
  • Siurbliui, cirkuliuojančiam vandenį kontūre, maitinti turi būti naudojama elektros energija, todėl kiekvienas šilumos siurblio sunaudotas elektros energijos vienetas suteikia nuo dviejų iki keturių šilumos vienetų, todėl tai yra efektyvus pastato šildymo būdas.