Prieskoninių žolelių auginimas

Jei turite nuosavą sodą ar kiemo daržą, tai jis turbūt užima bent kelių arų plotą. Tai – minimalus standartas, jei norite auginti tas daržoves ir gauti to derliaus, kuris yra populiarus Lietuvoje. Bulvės reikalaus ištisų lysvių, pomidorai – atskiro šiltnamio, vaismedžiai, nors ne tokie reiklūs žemei, irgi reikalaus savo ploto. Visa tai yra augalai, kuriuos efektyviai galite auginti tik sode ar kiemo darže.

Bet prieskoninės žolelės yra išimtis. Kodėl? Na, nes jas galima pasidonti ir auginti tankiai, o vidutinis žmogus tokių žolelių suvartoja tik ribotą kiekį. Jos taip pat nėra reiklios vietai, kai jas reikia sandėlioti. Jas nuskynus galima tiesiog užsišaldyti ar išsidžiovinti ir pasidėti į spintelę.

Tai reiškia, kad jas auginant darže, joms nereikės paskirti daug vietos. Bet dar įdomiau yra tai, kad prieskonines žoleles galima auginti ir namie, tiesiog ant palangės, pritaikant joms tinkamą apšvietimą. Žmonės užsiaugina sau pakankamai prieskoninių augalų, kurių gali užtekti ne tik „tam kartui“, kai yra nusiskinama konkrečiam patiekalui reikalingas prieskonių kiekis. Net nedidelių namų sąlygomis auginant prieskonius, jų galima užsiiauginti pakankamai, kad užtektų visam sezonui, o kartais – ir visiems metams.

Nereikia bijoti, kad žolelių auginimas ant palangės atrodys keistai ar kvailai. Dabar tą daryti yra madinga: tokias madas diktuoja ir įžymybės, kurios savo namų palanges nusėja prieskoniniais augalais. Kartais net sunku atskirti prieskoninį augalą nuo dekoratyvio augalo ar bežiedės gėlės. O pritaikius tinkamą vazoną, taip auginami prieskoniniai augalai gali netgi ženkliai prisidėti prie namų jaukumo.

Be to, nedideliai kiekiais, nedideliuose vazonuose/indeliuose auginamos prieskoninės žolelės yra labai nesunkiai prižiūrimos. Jas prižiūrėti daug lengviau, nes jos išvengia darže jų tykančių pavojų: kenkėjų ar piktžolių. Todėl parūpinus tokiam augalui tinkamą vietą augti, reikalinga priežiūra bus minimali.

Auginant egzotiškesnius prieskoninius augalus gali reikėtų žinoti šiek tiek daugiau ir įdėti kiek daugiau pastangų. Bet auginant mums žinomus prieskonius (krapus, petražoles, net bazilikus), svarbu tik parinkti tinkamą dirvožemį, vietą ir laistyti pagal tam augalui būdingas priežiūros taisykles. Be šių iš pirmo žvilgsnio labai elementarių ir standartinių elementų nebūtų galima įsivaizduoti puikaus galutinio rezultato. Todėl jei jūs apie šias svarbias detales pamiršite, nesitikėkite, kad viskas eisis labai sklandžiai: net gavus prieskonių „derlių“, jis nebūtinai atitiks jūsų lūkesčius kiekio ar kokybės prasme.

Todėl jei nusprendėte auginti prieskonines žoleles – namuose, kiemo darže ar sode, pradžioje pasistenkite išsiaiškinti visas jų auginimo ir prižiūrėjimo subtilybes. Taip pat, rinkitės labiausiai paplitusias, prieinamas ir laiko patikrintas sėklas bei standartinius auginimui ir priežiūrai reikalingus įrankius, ką galite padaryti šioje parduotuvėje. Tokie pasirinkimai palengvins visą šį procesą ir sumažins improvizacijos neigiamas pasekmes, jei jums svarbiausia rezultatas ir derlius.