Elektromobiliai iš idėjos ar taupumo?

Internetinėje erdvėje galima rasti daug pasvarstymų,  ar elektromobiliai yra racionalus sprendimas, leidžiantis sutaupyti, ar greičiau jie įsigyjami iš idėjos bei noro važinėti ekologiškiau. Apibendrinus informaciją ir remiantis internetinės svetainės 100procentuelektrinis.lt autoriaus mintimis, galima padaryti keletą išvadų:

  1. Elektromobiliai apsimoka kai įkraunami namuose.
  2. Įsigijus elektra varomą transporto priemonę keliaujama daugiau.
  3. Laikui bėgant elektromobiliai vis tiek „išstums“ įprastas transporto priemones.

Aptarsime kiekvieną teiginį.

  1. Viešojo, greitojo įkrovimo stotelėse 1 kWh kaina yra pakankamai didelė, o nemokamų stotelių skaičius mažėja, ateityje jų visai nebeliks. Pagal Vyriausybės ir Europos Sąjungos projektą Lietuvoje buvo įrengtos nemokamos įkrovimo stotelės, tačiau spėjama, kad tokios jos išliks iki 2023 metų.

Sutaupyti galima elektromobilį kraunant namuose, naktį, kai elektros tarifas yra mažiausias. Tokiu būdu 100 km galima nuvažiuoti vos už 3-4 eurus. Minėtos interneto svetainės autorius Dainius pasakoja, kad įsigijęs „Nissan Leaf“ elektromobilį ir kraudamas jį tik namuose, nakties režimu, per metus sutaupė apie 1400 eurų degalams, palyginus su įprasto BMW automobilio metinėmis išlaidomis dyzeliui. Elektromobiliai, sutaupydami kurui skatina daugiau keliauti.

  1. Jau dabar yra nemažai modelių, kurie gali vienu pakrovimu įveikti daugiau kaip 300 km, todėl atkrenta problema, kur pakeliui įkrauti transporto priemonę. Pavyzdžiui, išsiruošus iš Kauno į Klaipėdą, galima nuvažiuoti prie jūros vos už kelis eurus. Šiuo metu ženkliai padidėjo benzino ir dyzelino kainos, o elektra pabrango neženkliai, todėl žmonės, turintys elektrinę ir įprastą transporto priemonę labiau motyvuoti rinktis elektrinę ir keliauti be didesnių išlaidų.
  2. Europos Sąjungos politika vis labiau skatina pirkti elektra varomus automobilius, Lietuva taip pat turi ambicingų planų – iki 2030 metų elektromobiliai turėtų užimtų trečdalį rinkos. Šiems tikslams įgyvendinti skiriamos įvairios priemonės šalyje ir ES. Pavyzdžiui, Prancūzijoje, perkant „Nissan Qashqai“, papildomai sumokama apie 10 000 eurų, o perkant elektromobilius, gaunama apie 10 000 eurų kompensacija. Lietuvoje, įsigyjant naujus elektromobilius galima gauti 5 000 eurų paramą. Taigi, net jei šios transporto priemonės yra brangesnės šiuo metu, ateityje jų tikrai tik daugės.